Základní barvy koní :)

27. listopadu 2008 v 20:08 | Millí |  Koně - Exteriér
Bělouš - Srst se pohybuje od světlé až po železitou (velmi tmavou). Kůže je černá. Rozlišujeme bělouše vybělující a nevybělující. Vybělující se rodí s tmavou srstí, která postupem věku vyběluje (vybělování začíná na hlavě), kdežto nevybělující bělouš má takovou barvu, se kterou se narodil.

Vraník -
je zcela černý kůň, který má pigment všude kromě možných bílých znaků. Rozlišujeme vraníky na uhlové- tmavá barva bez lesku, lesklé- jejich srst má kovový nádech a letní, jejichž barva má modravý až červenavý nádech.
Hnědák - má hnědou či rezavou srst s černou hřívou, ocasem a spodky končetin. Rozdělujeme na černé hnědáky, kteří mají černou srst a jen okolo huby a ve slabinách hnědou, srnčí hnědáky, kteří mají srst nažloutlou a může se u nich vyskytnout i úhoří pruh, světlé a tmavé, hnědáky zlaté- ti mají kaštanově hnědou barvu s kovovým leskem a červené hnědáky, kteří se vyznačují červenohnědou barvou s černými končetinami.
Ryzák - může mít různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou. Hříva a ocas mohou být o něco světlejší i tmavší než srst. Ryzáky dělíme na tmavé - mají nejtmavší povolený odstín ryzé barvy, jasné jsou jasně ryzí až do žluta přecházející, hříva by měla být ještě světlejší než srst, ohnivé - hnědočervená srst s výrazným leskem, černé- černá barva s červenavým odstínem srsti, hříva a ocas jsou téměř černé. U ryzáků se vyskytují tzv. Muhammadovy skvrny, jsou to tmavé skvrny na zádi, plecích a krku- někdy se jim také říká Eclipsovy skvrny- údajně je měl tento velice slavný ryzák.
Palomino - neboli Isabela má zlatou srst s bílou či krémovou hřívou a ohonem. Barva se pohybuje od žluté po světle krémovou až bílou. Kůže má růžové zabarvení a oko by mělo být jakoby skleněné. Rozlišujeme na hermelínové- velmi světlé, zlaté, žluté a tmavé. Tato barva je typická pro koně plemene hafling. U nás se chovají čeští teplokrevníci rázu Kinski, což jsou isabely.
Strakáč - má po těle více či méně kruhovité skvrny odlišné od hlavní tělové barvy, které jsou rozloženy po celém těle. Strakáče rozlišujeme na piebald- velké nepravidelné černo-bílé skvrny a skewbald- velké nepravidelné skvny jiných barev než je černá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lůůůca Lůůůca | Web | 27. listopadu 2008 v 20:16 | Reagovat

Jůůů ti sou klásní nejvic se mi libi ten 1 a predposledni nadherne simi!!

2 Běta xD Běta xD | Web | 27. listopadu 2008 v 21:17 | Reagovat

ááá simnka jaká šikovná mě by se to psát nechtrělo x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.